5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne özel hazırlanan etkinlik ile Konyaaltı Belediyesi Uncalı Çocuk Kreşi öğrencileri, denizde yaşayan memeli canlıları gözlemledi.

 

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün organize ettiği etkinliğe katılan Konyaaltı Belediyesi Uncalı Çocuk Kreşi öğrencileri, deniz canlıları hakkında bilgi edindi. Konyaaltı Belediyesi teras katında düzenlenen etkinlikte ilk olarak öğrencilere denizde yaşayan memeli canlılar hakkında bilgi verildi. Deniz Memelileri Araştırma Derneği işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte dernek üyesi Emine Ulusoy, öğrencilerin merak ettiği soruları cevaplandırdı.  

Ülkemiz deniz sınırlarında yaşayan deniz canlıları hakkında da bilgi veren Emine Ulusoy, balina ve yunusların zaman zaman gözle görülebildiğini söyledi. Etkinliğe katılan Konyaaltı Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Gürbüz ise öğrencilere, çevremizi korumanın önemini anlattı. “Denizel ortamda da bir besin zinciri vardır. Biz denizlerimize atıklarımızı boşaltıp kirlettikçe, ortamda oksijen azalır. Böylece oksijenle yaşamını sürdüren canlılar yaşamlarını yitirir.”diyen Mustafa Gürbüz, öğrencileri denizde yaşayan canlılar hakkında bilgilendirerek, denizlerin önemine dikkat çekmek istediklerini söyledi.

Teorik bilgilendirme sonrasında Belediyenin terasına çıkan öğrenciler, burada hazırlanmış özel cihazlarla denizi gözlemlediler. Kimi öğrenciler ise dürbünle ilk kez baktıklarını, bunun kendileri için büyük bir mutluluk olduğunu söylediler.


585 kez okundu.
(05-06-2017)
Haber Arşivi İndir